Historisk dagbok över material vi har haft infört på vår hemsidas startsida!

Böda Hamn bäst i Sverige 2009

2009-09-27

Under sommaren och hösten har tidningen Husbil & Husvagn haft en omröstning gällande Sveriges bästa ställplats. Fem platser var nominerade och nu är det klart: Böda Hamn vann!

 

Här ser ni nomineringstexten:

Böda hamn
För det fina läget vid vattnet och närheten till den aktiva båthamnen där fiskaffär, pub och glasskafé höjer trivselfaktorn. Extra plus för den långa sandstranden, typisk för Öland.
Borgholm Energi föregår med gott exempel genom att erbjuda ställplatser med hög service-nivå i många av sina gästhamnar på norra Öland. En av dessa, Böda hamn, har all önskvärd service, ligger vackert vid vattnet nära en lång sandstrand. Ställplatsen är grusad och har ett tiotal elstolpar.

Vår hamnchef Tore och hans medarbetare sonen Robin kommer att åka till Stockholm i helgen för att hämta priset och han kommer att under-stryka att det är många som kan ta åt sig äran för att vår hamn har blivit så populär.

Vi i föreningen Böda & Böda Hamns utveckling vill gärna passa på och tacka alla Bödabor, enskilda och företagare, som har satsat massor av tid och pengar för att planera, städa, förbättra och på alla sätt bidra till att hamnen nu är en trevlig mötesplats för både boende och besökare. Vi vill också tacka alla som ställt upp, ofta utan ersättning, i vårt gedigna sommarprogram. Utan er, ingen nämnd och ingen glömd, hade inte Böda Hamn blivit BÄST I SVERIGE!!

Antal kommentarer: 0

Namn:
E-postadress:
Hemsideadress:
Meddelande:
:) :( :D ;) :| :P |-) (inlove) :O ;( :@ 8-) :S (flower) (heart) (star)